• Projekt Rozvíjame kompetencie pre školu i život ukončený

•

Projekt Rozvíjame kompetencie pre školu i život síce končí, ale v jeho myšlienkach pokračujeme ďalej

Projektová výzva  v Operačnom programe Ľudské zdroje na podporu prírodovednej, matematickej, finančnej a  čitateľskej  gramotnosti bola vyhlásená v školskom roku 2019/20. Tím pedagogických zamestnancov gymnázia napriek dovolenkám počas jarných prázdnin finišoval v príprave všetkých potrebných dokumentov. Odmenou pre nás bol fakt, že aj naša malá škola uspela v konkurencii a projekt vo výške 299 391,39€ bol schválený.

V projektových aktivitách sme začali v januári 2020, ukončenie projektu bolo naplánované na október 2022. Covid spôsobil prerušenie mnohých aktivít a v projekte bola schválená zmena ukončenia projektu na október 2023. O všetkých projektových aktivitách sme priebežne informovali v školskom časopise, na  stránke školy, na facebookovom a instagramovom profile a občasníku Starovešťan.

V závere realizácie projektu ponúkame krátku rekapituláciu.

Projekt bol realizovaný v troch hlavných líniách.

Prvá línia bola zameraná na rozvoj kompetencií študentov. Každý študent je jedinečný, má svoje ciele, svoje obľúbené aj neobľúbené predmety. V rámci projektu bola ponúknutá študentom bohatá mimoškolská činnosť: Matematika v prírodovedných predmetoch, Biológia názorne, Šachový krúžok, Cesta k záchrane života, Čitateľský klub, Farebná chémia, Multimediálna tvorba a Fyzika prakticky.

Okrem tradičných aktivít študenti mohli spoznávať krásy nášho malebného Slovenska prostredníctvom exkurzií. Bolo realizovaných 15 návštev slovenských jaskýň a jedna 4-dňová exkurzia  s cieľom spoznať národné parky Slovenska. Mrzí nás, že nebolo možné zrealizovať ďalšie 2 plánované 4-dňové exkurzie, ktoré boli pozastavené v kovidovom období.

Zaujímavými aktivitami boli aj tematické dni a týždne. Netradičnou formou bola študentom priblížená krása fyziky v Dňoch fyziky. V Týždňoch životného prostredia sme upravili okolie budovy gymnázia, vysadili záhony a dreviny, v Tvorivých týždňoch študenti prejavili svoju kreativitu pri tvorbe textov a výrobkov na rôzne témy. Projektové týždne začali skupinovou tvorbou projektov z rôznych oblastí, neskôr sme uskutočnili úpravu Školského vzdelávacieho programu o tzv. ročníkové práce. Študenti jednotlivo alebo v tímoch pod vedením konzultanta v priebehu 2 školských rokov pracujú na tvorbe ročníkovej práce (podľa noriem, ktoré spĺňajú aj bakalárske a diplomové práce). Prácu obhajujú pred celou školou. Najlepšie z prác postupujú na krajské či vyššie kolá SOČ.

Pomocou projektu sa nám podarilo obnoviť školský časopis. Redakčné rady sa obmieňali každý školský rok a spolu vydali 15 čísel časopisu zo života nášho gymnázia s názvom GYMPEL NEWS.

Všetci vieme, že za každou aktivitou, za každým úspechom študenta,  stojí zanietený pedagóg. Druhá línia projektu bola zameraná práve na rozvoj kompetencií pedagógov.

Významnou súčasťou sa stali pedagogické kluby, v ktorých učitelia diskutovali, zoznamovali sa s novými metódami a postupmi, vymieňali si skúsenosti a hľadali optimálne riešenia. Pedagógovia pracovali v troch kluboch: Klube čitateľskej gramotnosti, Pedagogickom klube prírodovedných predmetov a Pedagogickom klube Úspešný absolvent.

Učitelia absolvovali viacero vzdelávaní: 3 moduly vzdelávania Rozvoj IKT kompetencií, 2 moduly vzdelávania Moderné postupy vo vzdelávaní, Moderné postupy v jazykovom vzdelávaní, vzdelávanie Tímová práca, Konflikt manažment a Práca so systémom zberu a spracovania dát pomocou laboratória podporovaného počítačom. Každé vzdelávanie rozšírilo obzor v inej sfére. Súčasťou vzdelávaní bola aj praktická časť a implementácia poznatkov do praxe.

Tretia projektová línia zastrešovala aktivity projektu z pohľadu riadenia, publicity, monitoringu a potrebných administratívnych prác. Riadiaci tím zabezpečoval implementáciu projektu z vecného, časového a finančného hľadiska a taktiež bezproblémový priebeh dodávok tovarov a služieb.

Z projektu boli zakúpené rôzne učebné pomôcky v celkovej hodnote cca 40 000€. Obnovili sme počítačovú techniku notebookmi a digitálnym fotoaparátom, do kabinetu biológie pribudli napríklad modely sústav, orgánov a živočíchov, do kabinetu geografie turistické GPS a geologické kladivo. Doplnili sme knižný fond v školskej knižnici, šachy a šachové hodiny. V kabinete biológie a fyziky máme vďaka projektu zakúpené nové senzory, s ktorými robíme experimenty pomocou laboratória podporovaného počítačom, resuscitačné modely dospelej osoby a dieťaťa. Do kabinetu chémie bolo dokúpené chemické sklo a chemikálie.

Chcem poďakovať všetkým, ktorí stáli pri zrode projektu, pedagogickému kolektívu za realizáciu projektových aktivít, všetkým študentom, ktorí aktívne pristupovali v napĺňaní cieľov projektu. Osobitné  poďakovanie patrí riadiacemu tímu a nepedagogickým zamestnancom za mravčiu prácu, ktorá bola veľmi dôležitou súčasťou počas celého trvania projektu.

RNDr. Mária Semančíková, projektový manažér

•  "Olejko chráni prírodu"

• Naša škola sa zapojila do projektu "Olejko chráni prírodu". Pod prístreškom  pri ZŠ na Štúrovaj ulici je umiestnený kontajner, zberná nádoba na zber použitých olejov a tukov. Tie treba vkladať do nádoby v dobre uzavretých plastových fľašiach.  Verím, že odovzdávaním oleja do zberu  pomôžeme prírode.